Czas podwinąć rękawy!

„Czas podwinąć rękawy!” to społeczna akcja prozdrowotna, która ma na celu uświadomić problem nadciśnienia oraz zachęcać do walki z „cichym zabójcą”, jak nazywa się choroby układu krążenia.

Dlaczego?

Ponieważ prawie jedna trzecia Polaków nie zna w ogóle swojego ciśnienia krwi! Jednocześnie prawie jedna trzecia cierpi na nadciśnienie tętnicze, ale tylko jedna czwarta z nich ma prawidłowo leczoną tę chorobę.

Jak?

Każdy odwiedzający łódzką Manufakturę 14 stycznia 2012 (sobota) mógł bezpłatnie zbadać swoje ciśnienie krwi, uczestnicząc w ten sposób w próbie bicia Rekordu Guinnessa w liczbie wykonanych pomiarów ciśnienia.

Na każdego uczestnika czekał prozdrowotny prezent w postaci termometru elektronicznego MEDEL Thermo i okolicznościowy Certyfikat uczestnictwa (świadectwo bicia Rekordu Guinnessa) wraz z wynikiem pomiaru.

Dodatkowo co pół godziny rozdawaliśmy wśród uczestników konkursów 3 ciśnieniomierze elektroniczne Medel Display z certyfikatem ESH.

Idea prozdrowotna akcji

Głównym czynnikiem, który zainicjował zorganizowanie akcji „Czas podwinąć rękawy!” jest problem nadciśnienia tętniczego wśród Polaków i brak wiedzy społecznej na temat tego schorzenia – jego objawów, profilaktyki, leczenia.

Fakty o nadciśnieniu w Polsce wg. szacunków Światowej Organizacji Zdrowia:

  • Na nadciśnienie tętnicze choruje co trzeci dorosły Polak – tj. prawie 9 milionów osób
  • Kolejne 9 milionów jest poważnie zagrożonych nadciśnieniem
  • Ponad 30% Polaków nie zna wartości swojego ciśnienia tętniczego
  • 1/3 chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojego schorzenia
  • Nadciśnienie najczęściej przebiega bezobjawowo – dlatego tak ważnie jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego
  • Jedynym sposobem rozpoznania choroby jest regularny pomiar ciśnienia

Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia

  • Nadciśnienie jest odpowiedzialne za 39% przypadków niewydolności serca u mężczyzn i 59% u kobiet
  • U chorych na nadciśnienie zawał jest trzy do pięciu razy częstszy niż u innych, wylewy krwi do mózgu – cztery razy częstsze, przeciążenie serca – pięć razy częstsze.
  • 10% osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze, w ogóle nie podejmuje leczenia
Chcesz wiedzieć więcej na temat zagrożeń powodowanych przez nadciśnienie? Przeczytaj artykuł: „Nadciśnienie to wróg publiczny nr.1 na świecie, ale na szczęście można z nim walczyć. Dowiedz się jak”